Hasta çocuk nasıl beslenmeli?

“Hasta evlat ziyade yemek noktaysa iyileşir” diye düşünüyorsanız, bildiklerinizi unutun. Evlatlar hastalandığı vakit kuvveti düşüyor, metabolizması zayıflıyor, bu nedenle gücünü acilen toplaması için kolaylıkla kuvvete dönüşebilecek yemekler yedirmek gerekiyor. Hasta olan evlada et, şeker yahut meyve yedirmek çok da gerekli değil bunun noktasına karbonhidrat yanından güçlü pilav, makarna üzere yiyecekler ve bol çorba ile beslemek gerekiyor.

 
Cleveland Clinic’ten Beslenme Mütehassısı Amy Jamieson-Petonic, “Eğer evladın burnu biraz akmaya başladıysa ona evvel çorba verin” diyor. Velev biraz daha rahatlaması için tavuk suyuna çorba en düzgünü. “Tavuk suyuna çorba vücutta iltihaplı dokuları bularak semptomları azaltmaya yardımcı oluyor. Başkaca içine havuç, kereviz ve soğan da katılmışsa çok daha yararlı oluyor zira bu sebzeler bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek vitaminler bakımından epeyce varlıklı.” Soğuk algınlığı ve gripten yakınan hasta evladın bu süreçte kesinlikle yeterli kalori alması gerektiğini düşünen Jamieson-Petonic şunları da ekliyor: “Çocuk hastayken onu sık sık beslemek bölgesine yalnızca ana öğünlerde ancak kalori bakımından güçlü yiyeceklerle besleyebilirsiniz. Ateşi olan evladın daha çok kuvvete gereksinimi olur zira vücudu ateşle savaş ederken halsiz düşer. Bu sebeple evlada makarna, patates ve muz yedirebilirsiniz. Boğazı ağrıyor ve yutmakta zorluk mu çekiyor? O vakit en yeterlisi omlet, yoğurt ve çorba yedirmek. Boğazı ağrıyan evlat için de hem boğazını yumuşatacak hem de rahat uyumasını sağlayacak en yeterli besin bal. Balı yoğurda yahut süte katarak yedirebilirsiniz” diyor. Marazlardan korunmak için onları yeterlice tanımak da ehemmiyet taşıyor. Semptomları âlâ ayırt etmek, grip ve soğuk algınlığının belirtilerini öğrenmek istiyorsanız 

Hasta evlat ne yemeli?

Hasta evlat münhasıran de ateşi varsa, uygunlaşmak için bol bol uykuya muhtaçlık duyabilir. Uzun uyku müddetlerinde vücut uzun mühlet susuz kalacağından evlada bol su içirilmeli ve baş ucunda bir şişe su bulundurulmalı. C vitamini cihetinden varlıklı meyve suyu karışımları içirmek de güzelleşme sürecini hızlandırmak için yeterli olabilir. “Çocuk hastayken çok istese bile fast-food yiyecekleri yedirmeyin” diyen Jamieson-Petonic, “Çok ziyade yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmek vücuttaki enfeksiyonu arttırarak güzelleşmeyi yavaşlatır. Velev
 

Sebzeli tavuk suyuna çorba tanımı

Babaannelerimiz yanılıyor olamaz: Tavuk suyuna çorba grip ve soğuk algınlığının en düzgün ilacı. Bu bol sebzeli besleyici çorbayı evladınız da severek içecek.
 
Gereçler

  • 1 bütün tavuk (tercihen organik)
  • 4 adet havuç (soyulmuş)
  • 2 adet orta uzunluk kereviz
  • 1 diş sarımsak
  • 2 çay bardağı arpa şehriye yahut tel şehriye
  • 1 büyük soğan
  • Tuz, karabiber
  • Limon suyu

 
Hazırlanışı
Bir büyük tencereye tavuğu koyun, üzerine çıkana kadar soğuk su ekleyin. Kerevizlerin ve havuçların yarısını dilimlenmiş bir formda tencereye ek edin. Bir soğanı dört kesime bölerek tencereye atın. Yüksek ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kısın. Tuz ve sarımsağı atın. Tavuk piştikten sonra, ocağı kapatın, tavuğu tencereden alın. Tavuğun göğsünü didikleyerek küçük kesimlere ayırın. Akabinde arkaya kalan havuç ve kerevizleri ince ince dilimlenmiş biçimde tencereye ekleyin, altını açın. Biraz daha kaynatın arpa şehriyeleri de ekleyin. Tüm sebzeler düzgünce piştikten sonra tavuk modüllerini, karabiber ve limon suyunu ve tercihen taze nane ekleyin. Biraz ılındıktan sonra servis edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: