Hasta çocuğu eğlendirmenin yolları

Evlatlar hasta olduğu hengam meskende kalıp dinlenmeye gereksinimleri var ve bu vakti pahalandırmak için de aktivitelere. Aktiviteler derken evladınızın saatlerce televizyon başında olmasından ya da elinde akıllı telefonla bütün günü ziyan etmesinden kelam etmiyoruz. Hasta evladınızı eğlendirirken, gelişimine de ek sağlayacak birbirinden keyifli aktiviteler var. 

 

Kendi bâtın alanınızı yaratın

Evlatların her hengam en sevdiği oyunlardan biri hanenin içinde kamp yapmak yahut sandalyelerin arasına örtülen battaniyeler, yastıklar ve peluş oyuncaklarla çadır kurup kapalı noktanızı yaratmak ve içinde saatler geçirmek. Bu oyun evladınızın hastayken de en keyif alacağı aktivitelerden biri.

İlgili metnimiz: 

Sinema izleyin

Olağanda televizyon ve ekran önünde geçirilen devrin bir limiti olsa da hasta evladın en keyif alabileceği ve yorulmadan yapabileceği aktivitelerden biri sinema izlemek. Mahsusen evladınız

Sesli kitap dinleyin

Evladınız konuşamıyor ve hastalık yüzünden ziyade hareket edemiyorsa birlikte uzanın, gözlerinizi kapatın ve sesli kitap dinleyin. Alışılmış ki kitap okumak da tekrar yapılabilecekler arasında.
 
Doktorculuk oynayın
Bahsimiz hastalık olunca doktorculuk oynamak da bir seçenek. Tek yapmanız gereken oyuncak hekim ekipmanlarını, hasta rolü yapan oyuncak bebekleri ve biraz da yara bandı hazırlamak.

Yerküre yolculuğuna çıkın

Önünüze bir yerküre haritası açın ve birlikte haritadan devletler seçin. Devletlerin özelliklerinden bahsedin ve coğrafya haberinizi geliştirin.
 

Fotoğraf albümlerine bakın

Hanede yapılabilecek en sakin ve dinlendirici aktivitelerden biri de eski fotoğraflara bakmak.

İlgili metnimiz: 

Kaynak avına çıkın

Şayet evladınızın hareket etmeye gücü varsa ondan meskenin içinde 10 tane al renkli obje yahut 10 tane ''S'' harfiyle başlayan kelime/obje bulmasını isteyin. Hizmeti tamamladığında ise küçük bir atıştırmalıkla bunu kutlayabilirsiniz.

Yaratıcılığınızı konuşturun

Oyun hamurlarından yaratıcı biçimler yapmak yahut fotoğraf çizmek için hoş bir vakit. Bunun yanı sıra yap-boz yahut maket yapmak da hasta evladın vakit geçirebileceği aktiviteler.
 

Saklambaç oynayın

Kaynak avı üzere oyunların yanı sıra tekrar evladınızın gücü varsa onu çok yormadan saklambaç oynayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: