Duyu Bütünleme Bozukluğu (SPD) nasıl anlaşılır?

Yaşıtları gürültülü parklarda oynarken, onlara katılamayan ve entegrasyon sağlayamayan şahsi evlatlar var. SPD (Sensory Processing Disorder) denilen Duyu Bütünleme Bozukluğu, evladın duyma, görme, dokunma, tatma ve koku alma olarak tanımlanan beş duyusundan gelen sinyallerin gerçek halde işlenip ulaşamaması sebebiyle ortaya çıkan bir hastalık. Bu hastalık, otizm ile çok karıştırılıyor ve teşhisinin konması güçlükle olabiliyor. Duyu Bütünleme Bozukluğu şimdi yerkürede çok bilinen bir hastalık değil. SPD'li bir evladın eline vurduğunuzda, evlat kendisine çok sert formda vurulduğunu düşünüyor, korkuyor ve ağlıyor. Birtakım durumlarda ise tam aksisi biçimde hiçbir şey hissetmeyebiliyor. Metnin başında verdiğimiz park örneği üzere, birtakım SPD’li evlatlar gürültülü parklardan korkarken, kimileri buradaki gürültüyü tam olarak algılamakta güçlük çekiyor.

Dimağa mütemadi karışık sinyaller gittiği için SPD’li bir evlat günlük hayatında zorlanabilir. Örneğin, bir tarafta merdiven çıkması gerekirken adımlarını atamıyormuş üzere düşünüp agresifleşebilir. Bu durum dışarıdan farklı görülebilir. Bu marazın kolay tespit edilememesinin sebeplerinden biri de tıp yerküresinde iki sene öncesine kadar çok derinlemesine bir çalışma olmaması. Hastalık otizmle olduğu kadar dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite ile de sıkça karıştırılıyordu. Semptomları sahih öğrenmek istiyorsanız otizm ile ilgili 

Duyu Bütünleme Bozukluğu’nun belirtileri

Marazın semptomlarını tanımak hakikat teşhis için epey değerli. SPD’li bir evlatta şu belirtiler görülebiliyor:

  • Evladın sessiz ve pasif olması, söylenenlere geç reaksiyon vermesi.
  • Istikrar kabiliyetinin az olması, sıkça düşmesi.
  • Sair kişilere çokça rahatsız edici gelmeyen seslerin (sifon, çatal bıçak sesi vb) SPD’li bir evlat için haddinden fazla rahatsız edici gelmesi ve buna agresif yansılar vermesi.
  • Beklenmedik vücut teması ve sarılmalara karşı rahatsız olması, reaksiyon vermesi.
  • Kimi yüzeylere dokunmanın çok rahatsız edici gelmesi. Örneğin çıplak ayakla yürümek birtakım SPD’li evlatlar için tahammül edilemez olabilir.
  • Gücünün hudutlarını bilmediği için birlikte oynadığı evlatların istemeden canını acıtabilmesi.
  • Bir aktiviteden gayrısına çok seri geçememek.
  • Kalabalığın çok olduğu ortamlarda rahat edememek.
  • Oyun oynarken bazen haddinden fazla temkinli bazen de riskli hareketler yapmak.  


Duyu Bütünleme Bozukluğu’nun tedavisi mümkün mü?

SPD’li evlatlar bir terapi ile tedavi görebiliyor. Bu tedaviye “Duyu Bütünleme Terapisi” deniyor. Terapistler, evladın muhtaçlığına nazaran bu terapiyi sağlayabiliyor. Mütehassıslar, Duyu Bütünleme Bozukluğu olan çocuklarda ekseriyetle birebir anda iki duyunun sorunlu olduğunu belirtiyor. Bu terapilerde de evlatlar ebeveynleriyle birlikte oynadıkları oyunlar aracılığıyla bu duyularını geliştirmeyi amaçlıyorlar. Duyu bütünleme terapileri devletimizde çeşitli terapi merkezleri tarafından veriliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: