Çocuğunuzu ne zaman doktora götürmelisiniz?

Malum seri grip serisi. 7’den 70’e akan burunlar, ateş, öksürükten muzdaribiz. Geçen gün hastaneye gittiğimizde resmen bir izdiham vardı. Oturacak yan yok, her konum ağlayan, aksıran, tıksıran evlat dolu. Ortak meydandaki sonlu sayıdaki oyuncak bir elden bir ele geçiyor. Vesair deyişle şayet yerküre üzerinde muhteşem virüs diye bir şey varsa şu anda tam burada vücut buluyor! Ya da şöyle söyleyelim, şu anda olağan bir nezle şikayetiyle gelen evlat tahminen de burada çok daha güçlüsüyle burun buruna geliyor.

Ben mi paranoyağım diyerek, işi çabucak mütehassısına sordum. Evlat sıhhati ve illetleri konusunda 25 yıldır profesör olan Ayşegül Sevim Gökalp aslında kuşkularımda çok da haksız olmadığım cihetinde görüşler verdi.
 

Çocuğunuzda bu belirtiler varsa tabip şart!

Prof. Dr. Ayşegül Sevim Gökalp “Çocukların her nezle ve grip illetinde doktora götürülmesi gerekmez. Evlat rahat görünüyorsa, aşağıda saydığım bulgular yoksa burnu da aksa nezle de olsa tabibe gitmeyebilir,” diyor. Akabinde doktora çabucak gidilmesi gereken durumları da sıralıyor:
 

  • Birinci 2 yaş öbeğinde ateşi 24 saatten ziyade vade devam eden tüm bebekler,
  • 2 yaş üstü öbeğinde ateşi 48 saatin üzerinde süren evlatlar,
  • Teneffüs badiresi olan, yani rahat nefes alıp veremeyen, dudakları moraran, göğüs kafesinde teneffüs ile bir arada çekilmeleri olan, inleyen, halsizleşen, kol ve bacaklarında besbelli güçsüzlük ortaya çıkan, şiddetli öksürük yahut öksürük nöbetleri olan bebekler,
  • Hırıltılı ve balgamlı öksürük görülen evlatlar,
  • Baş ağrısı ve kulak ağrısı tanım eden evlatlar acilen doktora götürülmeli.
  • 2 yaş ve üzerinde evlatta karın ağrıyorsa kesinlikle hekim tarafından görülmeli ve tetkik edilmeli. Küçük bebeklerde bilhassa 1. ve 5. aylar arasında bebek koliği dediğimiz gaz sancısına benzeri 1-2 saat süren karın ağrıları, kıvranma ağlama nöbetleri sık görülür ve bunlar günde periyodik olarak birkaç defa tekrarlar. Bu durumda bir evlat tabibinin tekliflerini kesinlikle almak gerekir. Birden fazla hengam önerdiğimiz birtakım yaklaşımlar ile hafifler.

 


Sık gitmenin olumsuz tesirleri var

Evladımızı sık sık hastaneye götürmenin birkaç farklı tesirinin de altını çiziyor Prof. Dr. Gökalp:  “Çocukta tabip yahut hastane korkusu geliştirmemek, panik yapmamak ismine, gerçek hastalık mevcut olduğunda evladın daha olumlu olması yanından yukarıda bahsettiğim meseleler olmadığı sürece sık sık tabibe gitmek mütenasip değildir. Tabip açısından durum değişmez, evlat hasta değilse aileye söylenir. Fakat acil servislerin ve polikliniklerin bu tip yakınmalarla uygunsuz meşgul edilmemesi gerekir.”
 

Hastane ortamındaki oyuncaklar

Gelelim hastane ortamındaki ortak tasarruflu oyuncaklara. “Hastane ortamları her evladın hanesine nazaran çok daha ziyade mikrop barındırır. Lakin oyun odaları ve oyuncaklara birden fazla hastane titizlenmekte ve saf olması sağlanmaktadır. Yine de grip ve nezle üzere ellerin dokunduğu ortamda mikrobun bol bulunduğu ve bulaştığı hastalık salgınlarında mümkün olduğunca her türlü temas azaltılmalıdır” diyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: