Çocuğunuza ilaç içirmenin yolları

Birçok yetişkin için ilaç içmek hiç kolay değilken küçük evlatların ilaçları severek içmesini beklememek gerekiyor. Daha cazip hale getirmek için birtakım ilaçlara evlatların seveceği aromalar katılıyor ancak ne olursa olsun ilaç içeceğini duyan evlatlar reaksiyon gösteriyor. Bu durumda ebeveynlere çok iş düştüğü kesin. Ufaklığınızı korkutmadan, çokça uğraştırmadan ona sıhhati için gerekli ilacı içirmeniz gerekiyor. Bunun her vakit çok kolay olmadığını biliyoruz. Küçücük bir kaşık şurup için ağlayarak oradan oraya koşturan, ilacı görünce ağzını sımsıkı kapatan miniklerin ana ve babalarına kolay ilaç içirme yollarını derledik. Hangi formülü deneyecek olursanız olun, öncelikle kesinlikle hekiminize yahut eczacınıza danışmanız gerektiğini bir defa daha hatırlatalım.

 

Rahat davranın, gülümseyin

Gülümsemenin ilaç içirmekle ne ilgisi var demeyin. Yüz sözünüz evladınızın üzerinde bir ayna hizmeti görüyor. İlaç içirmeye başlamadan evvel “Acaba evladım reddeder mi, tekrar uğraşacak mıyız?” üzere başınızdan geçen kanıları ve kaygıları evladınız kesinlikle hisseder. Tersine rahat davranın ve ilaç içme işinin çok da üstüne düşünülecek, panik yapılabilecek bir durum olmadığını gösterin. Unutmayın, evlatlarımız yüz sözlerimizi taklit ederek öğreniyor.
 

Küçük kesimlere bölün

İlacı tek seferde yutması sorun oluyorsa tablet formunda olanları kırarak, şurup üzere likit formda olanları ise birkaç dakikalık aralıklarla içirebilirsiniz. Birtakım çocuklarda tek seferde hepsini yutmak daha kolay olabilir. Evladınızın yansısına nazaran karar verebilirsiniz.
 

Bir yiyecekle karıştırın

Bu ufaklığınızın ilacı içmesinin en rahat prosedürlerinden biri. İlacı yemeğine karıştırabilir yahut çikolata aromalı bir yiyecekle/içecekle karıştırıp tadını ve kokusunu bastırarak fark etmeden yemesini sağlayabilirsiniz. Taneli ve pütürlü formda olanları yoğurda katarak yedirebilirsiniz. Ancak ilacın tamamını almış olabilmesi için yemeğini de sonuna kadar bitirmesi gerekiyor. İlaçların birtakım yiyeceklerle tıpkı anda alınması sakıncalı olabiliyor. Bu sebeple vereceğiniz ilacın yiyeceklerle etkileşime girmemesi gerekiyor. Bu usulü denemeden önce mutlaka hekiminize yahut eczacınıza sormalısınız. Hangi ilaç nasıl verilmeli, ilacı verirken neler kıymetli merak ediyorsanız, 

Göz damlasını uyurken damlatın

Bu yol ağızdan alınan ilaçlarla ilgili değil elbette. Gelgelelim, mesela evladınızın gözü mikrop kaptı ve her gün gözlerine ilaç damlatmanız gerekiyor –ki bu da evladınız için son aşama rahatsız edici durumlardan biri olabilir- uyurken göz kapağına damlatmayı deneyin. Onu rahatsız etmeden ve uykusundan uyandırmadan bunu başarabilirseniz, hiçbir şey hissetmeden ilacını vermiş olabilirsiniz.
 

Farklı formlarda ilaçlar deneyin

Birtakım evlatlar suda eriyen tabletleri içebilirken, kimi evlatlar şurup tadını sevmez, midesi bulanır ve kusabilir. Şayet seçme bahtınız varsa vereceğiniz ilacın evladınıza daha elverişli olan formunu almayı tercih edin. Şurup içmekte zorlanan

Evladınızı eğlendirin

Her vakit olduğu üzere işin içine biraz parti katarak evladınızı ürkütmeden ilacı içmesini sağlayabilirsiniz. İlacı içmesi için küçük oyunlar oynayabilirsiniz. Mesela kutunun içindekini göstermeden içeceği ilacın ne renk olduğunu kestirim etme oyunu oynayabilirsiniz. Yahut ilacı içirmeden evvel siz de tadına bakıyormuş üzere yapabilirsiniz, ona ilacın çok tatlı olduğunu söyleyip merak etmesini sağlayabilirsiniz.
 

Ona da sorun

Şayet emsal bir ilacın (mesela evlatlar için üretilmiş farklı meyve aromalı vitamin şurupları gibi) farklı renk ve kutu üzere seçenekleri varsa, ona hangi rengi içmek istediğini sorun. Seçim yapabildiği için durumu denetim edebileceğini de düşündüğü için ilacı daha rahat içebilir. Sizi çok çokça zorlarsa ve illetin seyrinde ilaç içmediği için bir düzgünleşme olmuyorsa; şurup ve enjektör arasında seçim yapmasını da isteyebilirsiniz.
 
Evladınıza ilaç verirken, doktora götürürken onu korkutmamaya itina göstermenizi öneriyoruz. Evladınıza her vakit durumları açıklayın. İlaç içmenin sıhhati için gerekli bir şey olduğunu ancak çok da büyütülecek bir durum olmadığını anlatmanız ikiniz açısından da işleri kolaylaştıracak. Bu hususta hekiminizden da yardım alabilirsiniz. Evladınıza ilaçları neden ve ne kadar müddetle içmesi gerektiğini hekimin anlatması da çok yararlı olabilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: