Çocuklarda duruş bozukluklarını engellemenin 7 yolu

Uzun bir yaz periyodu sonrasında, evlatlar mekteplerinde yeni bir tedrisat yılına girdi ve ders başı yaptı. Yaz periyodunda gerek deniz gerekse de havuzlara girip, sırtlarındaki kış yorgunluğunu atan evlatlarımız, tekrar ağır sırt çantalarının altına ve mekteplerdeki tek tip sıralarına geri döndüler. Yaz devrinde de telefonlar ya da tabletler omurgalarına sorun yaratmaya devam etti. Evladınızın uzun vadede duruş bozukluğunu önlemek istiyorsanız, mektep periyodunda dikkat etmeniz  gerekenleri Fizyoterapi Kompetanı Altan Yalım anlattı. 

Çocuklarda duruş bozukluğu hakkında malumatlar veren Bilirkişi Fizyoterapist Altan Yalım, mevzu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Teknolojinin günlük hayatı denetimi altına aldığı, sokakta oynayan değil meskende vakit geçiren evlatların yetiştiği, besinlerin doğallıktan uzaklaştığı devirde ebeveyn olmak nitekim güçlükle. Evlatlarımıza, bu hususta ikazları yaparken hepimiz zorlanıyoruz, ama Atatürk’ün de söylediği üzere “sağlam başın sağlam vücutta bulunduğunu” unutmadan, onlar için en uygununu istemeli ve kararlı olmalıyız”
 
Mütehassıs Fizyoterapist Altan Yalım, çocuklarımızdaki duruş bozukluklarını engellemenin yollarını şu biçimde sıraladı: 
 
1. Sırt çantasını sahih takmayı öğretin.

Evlatlarımızı, kesinlikle sırt çantalarını düzgün olarak takmaya alıştırmalıyız. Tek omuzda taşınan çantalar, omurgada iyi olmayan zorlanmaya ve eğriliğe yol açacaktır. Tıpkı vakitte çanta saplarının gerçek bir biçimde ayarlanması, sırtına ve beline yük bindirmemesi kıymetlidir. Bu nedenle sırt çantası sırta yeterli bir biçimde oturmalıdır. Bunun ayarlanması için ebeveynler evlatlarını uygun bir biçimde yönlendirmelidir. 

2. Mektep çantalarının yüküne dikkat edin.

Mektep çantasını hazırlamak evladımızın vazifesidir fakat evlat çantasını hazırladıktan sonra arada bir çantalarını denetim etmeliyiz. Zira evlatlar zati ağır olan çantaları, muhtaçlık olmayan kitaplar yahut eşyalarla ağırlaştırmış olabilir yahut bir evvelki günden kalmış kitapları hiç çıkarmamış olabilir. Evlatların ders programlarına hakim olup, muhtaçlıklarını güzel anlamak, çantalarını fazladan ağırlaştırıp ağırlaştırmadıklarına dikkat etmek, evladımızın omuzlarına daha az yük bindirmek ismine kıymetlidir.

3. Laflı olarak yönlendirmekten vazgeçmeyin.

Kesinlikle itiraz edeceklerdir, lakin gerek sandalyede erekse koltukta oturma yahut ders çalışma sırasındaki duruşlarını sözel yönlendirmeler ile düzeltmeyi bırakmayın. Kambur durduğu vakit küçük yaşlardan itibaren onu tertipli olarak uyarın.

4. Evladınızın kesinlikle en az bir spor yapmasını sağlayın.

Evlatların bedensel ve zihinsel gelişimi ismine spor yapması çok kıymetlidir. Evladın çokça gücünü spor ile atması, daha mesut ve huzurlu olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle evladınızın mektepte da bir spor kısmına girmesi değerlidir. Bu nedenle evladın mektepteki eğitmenlerinden destek alınve kesinlikle bir spor koluna devam etmesini sağlayın. Spor yapmak hem vücut kompozisyonlarının makul gelişimini sağlar hem de kas ve istikrar sistemlerini geliştirir.

5. Çalışma masası ve sandalyesini uzunluğuna ve kilosuna iyi seçin

Her ne kadar okullardaki masa ve sandalye yüksekliklerini değiştirmemiz mümkün olmasa da çocuğumuzun evde kullandığı masa ve sandalyesini boyuna ve kilosuna göre seçmeliyiz. Çalışma masası ve sandalyesinin yüksekliği, eğimi çocuğun çalışmasına uygun olmalı, ışık yönü çalışmak için doğru noktadan gelmelidir. 

6. Çocuklarda düz tabanlığa karşı ayak tabanı değerlendirmelerini yaptırın.

Günü ayakta geçiren çocuklarımızın, ayakkabı seçimleri ve ayak tabanı değerlendirmeleri önemlidir. Düz tabanlık çok yaygındır ve gerek bel, gerekse de omurgada duruş problemlerinin en etkili sebeplerindendir.

7. Beslenmesine dikkat edin, kilo kontrolünü sağlayın.

Beslenme ve kilo kontrolü de, gelişmekte olan çocuklarımızdaki en önemli konulardandır. Aşırı kilo yada aşırı zayıflık, tek yönlü beslenme, süt ve süt ürünlerinden kaçınma, günümüzde çok görülen ve sağlıklı büyümeyi çok etkileyen etmenlerdir. Bu konuda, ebeveyn olarak dengeyi sağlamak, bizlerin en önemli görevlerindendir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: